Vi følger boligmarkedet i og omkring Sønder Felding og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Sønder Felding følger boligmarkedet i og omkring Sønder Felding. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Skovbrynet 8 solgt for 1.500.000 kr.
Boligen overtages af Rikke Sander Poulsen den 20. februar. Køberen har betalt 1.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.979 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.450.000 og boligen er derfor handlet til 3% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 188 kvm. og er opført i 1987. Grunden er på 914 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Herning
Kastanievej 5 solgt for 865.000 kr.
Boligen overtages af Ninna Frederiksen den 22. januar. Køberen har betalt 865.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 5.654 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 890.000 og boligen er derfor handlet til 3% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 153 kvm. og er opført i 1969. Grunden er på 819 kvm.
Boligen er solgt af John Frandsen
Gl. Høgsvigvej 1 solgt for 350.000 kr.
Boligen overtages af Valda Memgaude og Robertas Memgaudis den 14. april. Køberen har betalt 350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 3.500 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 610.000 og boligen er derfor handlet til 43% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 100 kvm. og er opført i 1950. Grunden er på 700 kvm.
Boligen er solgt af Lokalbolig Herning